Reklamowe triki psychologiczne używane w sieci

mar 16, 2022 by

Reklamowe triki psychologiczne używane w sieci

Sieciowa reklama jest dzisiaj nieodłącznym elementem naszego życia. Praktycznie na każdym kroku spotykamy się z różnego rodzaju banerami, reklamami w mediach społecznościowych czy mailingami. Firmy starają się dotrzeć do nas jak najlepiej i przekonać nas do zakupu ich produktów lub skorzystania z ich usług. Jak jednak to robią? W tym artykule omówię przede wszystkim reklamowe triki psychologiczne stosowane w sieci. Dzięki temu dowiesz się, jakie metody są używane i jak możesz je rozpoznać.

  1. Kreowanie potrzeb

Jednym z najczęstszych trików stosowanych w reklamie internetowej jest kreowanie fałszych potrzeb. Firma stawia przed nami wyimaginowany problem, którego istnienie próbuje nam udowodnić. Często się zdarza, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że taka potrzeba w ogóle istnieje, a już znajdujemy się na stronie sprzedawcy gotowi dokonać zakupu. To wszystko dzięki przemyślanej psychologii wprowadzanej w reklamie.

  1. Wykorzystywanie pozytywnych emocji

Reklamy internetowe często korzystają z pozytywnych emocji, aby zainteresować nas swoim produktem lub usługą. Skoro reklama kojarzy się nam z czymś przyjemnym, to automatycznie związujemy ten pozytywny nastrój z marką lub produktem. Firmy starają się pokazywać, że korzystanie z ich produktu wpłynie korzystnie na nasze życie, uczyni je lepszym, lepszym, szczęśliwszym.

  1. Wywoływanie strachu

Na równi z pozytywnymi emocjami reklamy stosują również efekt odwrotny – wywoływanie strachu. Firma może próbować nas przekonać, że jeśli nie skorzystamy z ich produktu, może to mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa czy przyszłości. Strach przed czymś może stanowić silny bodziec do zakupu.

  1. Socjalne dowody społeczne

Podświadomie jesteśmy podatni na wpływy społeczne. Jeśli widzimy, że inni ludzie korzystają z danego produktu i są z niego zadowoleni, to jest większa szansa, że zdecydujemy się na zakup. Dlatego wielu sprzedawców stosuje technikę wykorzystywania socjalnych dowodów społecznych – przedstawiają na stronie opinie zadowolonych klientów, pokazują statystyki zakupów czy podają ilość osób, które skorzystały z danej oferty.

  1. Ograniczona dostępność

Jest to jeden z najstarszych trików stosowanych w handlu. Reklama informuje nas, że dana oferta jest ograniczona czasowo lub ilościowo. Dzięki temu, że mamy poczucie, że produkt jest unikalny i niedostępny dla wszystkich, chcemy go nabyć jak najszybciej, aby go nie stracić.

  1. Dopasowanie się do naszych preferencji

Reklamy internetowe często monitorują nasze przeglądane strony, zachowania w sieci czy preferencje zakupowe. Dzięki temu mają informacje na temat naszych zainteresowań i mogą dostosować reklamę, aby trafiła w nasze gusta i potrzeby. To sprawia, że reklama wydaje się być zrozumiała i na nasze indywidualne zamówienie.

  1. Wpływ na podświadomość

Reklamy internetowe często korzystają z technik, które działają na naszą podświadomość. Na przykład używają określonego koloru, który budzi określone emocje, lub świadomie dobierają słowa, które pobudzają nas do działania. Działanie na poziomie podświadomości sprawia, że nie zdajemy sobie sprawy, że reklama wpływa na naszą decyzję zakupową.

Podsumowując, reklamowe triki psychologiczne stosowane w sieci są często subtelne i trudne do rozpoznania. Firmy korzystają z naszych emocji, potrzeb i nawyków, aby przekonać nas do zakupu. Dlatego warto być świadomym i zwracać uwagę na takie metody, aby podejść do reklam z większą rezerwą i przemyśleniem.

Related Posts

Tags