Gdzie stosuje się simeringi kasetowe?
Uszczelnianie jest niezwykle istotnym elementem, gdy chodzi o zapewnienie prawidłowego działania wielu maszyn. Rodzaj i wielkość stosowanych uszczelek jest różnorodna, tak samo jak materiały, z jakich się je wykonuje. Dzięki temu w każdej sytuacji i do każdego urządzenia można dobrać odpowiednią uszczelkę. Simmeringi są szczególnym rodzajem uszczelek, przede wszystkim ze względu na ich kształt jak również ich zastosowanie. Wyprodukowane z odpowiednio dobranych materiałów zazwyczaj mają specyficzny kształt jak również posiadają wewnątrz metalową sprężynę zaciskową, która pozwala utrzymać je na miejscu. Pośród nich znaleźć można również specyficzne simmeringi specjalnego przeznaczenia, nazywane kasetowymi.
Czym jest simering kasetowy?
Simeringi kasetowe to dość skomplikowane uszczelki, wyróżniające się przede wszystkim modułową konstrukcją. Wewnątrz nich znajduje się nie tylko odpowiednio dopasowana uszczelka czy nawet kilka, odpowiednio do siebie dobranych. Poza nimi w tym rodzaju simeringu znaleźć można również smar, który zapewnia odpowiednie tarcie chronionym połączeniom. Ten rodzaj simeringu zapewnia nie tylko odpowiednie smarowanie, ale również stanowi szczelną ochronę przed brudem, pyłem czy wpływem warunków pogodowych. Dlatego też powszechnie stosowane są tam, gdzie warunki pracy są niezwykle trudne. Wały czy osie w pojazdach budowlanych lub rolniczych, narażone na duże obciążenia przekładnie czy piasty jak również reduktory czy łożyska kół – to tylko część miejsc, w których są one stosowane. Bez nich części narażone są na szybkie zużycie, co z kolei pociąga za sobą wysokie koszty związane z ewentualnymi awariami maszyny. Powinny być regularnie wymieniane i kontrolowane. W przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów należy je natychmiast zmienić. Tak samo przy wykonywaniu przeglądów maszyn powinny być regularnie wymieniane.
Jak dobierać simmeringi kasetowe?
Dobierając odpowiedni do danej maszyny simering kasetowy należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są one wykonane jak również do jakich maszyn mają być przeznaczone, szczególnie jak chodzi o prędkość obrotową. Im wyższa, tym lepszych parametrów uszczelniacza wymaga, aby odpowiednio służył przez długi czas. Pod uwagę trzeba również brać środowisko, w jakim dana maszyna będzie pracować, czyli narażenie na zanieczyszczenia czy zapylenie. Simmeringi tego rodzaju bez problemu mogą pracować w temperaturze od -20 do +100 stopni Celsjusza. Oczywiście wybrane rodzaje mogą pracować w wyższych czy niższych temperaturach. Obecnie na rynku jest bardzo wiele różnorodnych ich modeli, dzięki czemu do każdej maszyny można dopasować odpowiednie uszczelnienie. W przypadku bardzo skomplikowanych konstrukcji można również znaleźć firmy, które zajmują się ich wykonywaniem na indywidualne zamówienie. Jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniego smarowania, to simmeringi kasetowe posiadają zazwyczaj wbudowany zasobnik smaru, co powoduje, że starczają na długi czas.