HDTV

HDTV to skrót od High Definition Television, co oznacza telewizję wysokiej rozdzielczości. Określa się tym hasłem sygnał telewizyjny o większej niż zazwyczaj rozdzielności. Sygnały różnią się między sobą. Historia High Definition Television sięga lat 60. XX wieku. Systemy analogowe, takie jak japoński MUSE, były pierwszymi systemami tego typu. W 1991 roku Komisja Europejska zaproponowała system HD-MAC. W Stanach Zjednoczonych telewizja wysokie rozdzielczości była popularna już pod koniec XX wieku, w Europie nieco później. W jakości HD emitowano ważne wydarzenia sportowe, takie jak Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. W 2004 roku powstała stacja nadająca telewizję wysokiej rozdzielczości z europejskiej satelity – stacja Euro1080. W Polsce HD jest dostępne od 2006 roku za pomocą platformy satelitarnej. Pierwszą stacją nadającą w lepszej jakości jest TVN HD. Telewizja BBC w roku 2011 próbowała nadawania bez przeplotu, jednakże nie na wszystkich telewizorach można było ją wtedy odbierać i wróciła do dawnego typu nadawania. Obecnie żadna ze stacji nie nadaje w rozdzielczości 1080 bez przeplotu. Jeżeli chce się jednak doświadczyć tej jakości, można oglądać filmy z płyt Blu-ray. W tej technice realizowane są także filmy kinowe i gry na konsole – na Xboxa, Wii i WiiU i Playstation (2,3,4).

Jeżeli kupując sprzęt widzimy na nich oznaczenie HD ready oznacza to, że jest on przygotowany do nadawania High Definition, jednakże nie musi to oznaczać, że w pełni można dzięki niemu wykorzystać tę technologię. Pełną jakość i zgodność gwarantują urządzenia z oznaczeniem Full HD. Oprócz wspomnianej rozdzielczości 1080p (czyli 1920×1080 pikseli), wyróżniamy także 720p (1280×720 pikseli).

Jakie są zalety High Definition Television? Przede wszystkim zwiększona rozdzielczość, dzięki której obraz wygląda lepiej na dużym ekranie. Format 16:9 pomaga też wykorzystać często obecnie stosowane ekrany panoramiczne. Wysoka jakość sprawia, że oglądany film lub gra, w którą gramy, stają się bardziej realistyczne.

zpcbox – ptysiaki
– autor artykułu